WSBL #098F





WSBL #098F
Sale Price:$945.00 Original Price:$1,095.00
Aphotic titanium bolsters/clip, Fedokume scales, bronze anodized accents, and a wharnfoot blade with a Mike Irie compound/hollow grind in satin CPM 20CV.
sale
Specifications
| Model: | Whippersnapper bolsterlock |
| Blade shape | Wharnfoot |
| Blade length | 2.75" |
| Blade steel | CPM 20CV |
| Blade grind | Hollow, compound |
| Overall length | 6.875" |
| Closed (with flipper tab) | 4.250" |
| Bolsters/frame | Ti-6AL-4V |
| Scales: | Fedokume |
| Backspacer | Ti-6AL-4V |
| Pocket clip | Ti-6AL-4V |
| Hardware/pivots | Ti-6AL-4V |
1️⃣ Free UPS 2nd Day Air shipping included
2️⃣ Comes with lanyard bead, hard shell zipper case, certificate of authenticity, and lifetime warranty
3️⃣ You can also send it in for sharpening, spa treatments, and upgrades