Wayfarer 247 #213C




Wayfarer 247 #213C
$745.00
Dark blast titanium, anodized accents, nugget sculpted backspacer, timascus inlay.
Specifications
| Model | Wayfarer 247 |
| Blade shape | Cutlass |
| Blade steel | CPM S90V |
| Blade length | 3.5" |
| Overall length | 8.125" |
| Closed length | 4.75" |
| Weight | 4.95oz |
| Handle | Ti 6Al-4V |
| Pivots/screws | Ti 6Al-4V |
| Backbar | Ti 6Al-4V |
| Pocket clip | Ti 6Al-4V |
1️⃣ Free UPS 2nd Day Air shipping included
2️⃣ Comes with lanyard bead, hard shell zipper case, certificate of authenticity, lifetime warranty, and pivot tool
3️⃣ Lifetime warranty with free sharpening and spa treatments; upgrade program