WSBL #103F





WSBL #103F
Sale Price:$1,245.00 Original Price:$1,395.00
High polish bolsters/hardware, mother of pearl scales, zirconium clip with diacut inlay accent, filework on backspacer with partial green anodizing, compound/hollow Mike Irie grind in staticwash finish CPM 20CV.
sale
Specifications
| Model | Whippersnapper bolsterlock |
| Blade shape | Wharnfoot |
| Blade length | 2.75" |
| Blade steel | CPM 20CV |
| Blade grind | Hollow, compound |
| Overall length | 6.875" |
| Closed (with flipper tab) | 4.250" |
| Bolsters/frame | Ti-6AL-4V |
| Scales | Mother of Pearl |
| Backspacer | Ti-6AL-4V |
| Pocket clip | Zirconium |
| Hardware/pivots | Ti-6AL-4V |
1️⃣ Free UPS 2nd Day Air shipping included
2️⃣ Comes with lanyard bead, hard shell zipper case, certificate of authenticity, and lifetime warranty
3️⃣ You can also send it in for sharpening, spa treatments, and upgrades