Wayfarer 247 #200/S




Wayfarer 247 #200/S
Sale Price:$895.00 Original Price:$995.00
Scalloped handle, high polish finish, sculpted backspacer, Fedokume inlay and clip, blue anodized hardware, and hollow grind mirror-finished CTS-XHP blade.
sale
Specifications
| Model | Wayfarer 247 |
| Blade shape | Drop point (hollow grind) |
| Blade steel | CTS-XHP (mirror finish) |
| Blade length | 3.5" |
| Overall length | 8.125" |
| Closed length | 4.75" |
| Weight | 4.95oz |
| Handle | Ti 6Al-4V |
| Pivots/screws | Ti 6Al-4V |
| Backbar | Ti 6Al-4V |
| Pocket clip | Fedokume |
1️⃣ Free UPS 2nd Day Air shipping included
2️⃣ Comes with lanyard bead, hard shell zipper case, certificate of authenticity, lifetime warranty, and pivot tool
3️⃣ Lifetime warranty with free sharpening and spa treatments; upgrade program