Soloist #270S




Soloist #270S
Sale Price:$1,395.00 Original Price:$1,545.00
Hand-carved, bronze stonewash, blue stonewash, satin accents.
sale
Specifications
| Model | Soloist |
| Blade shape | Scout |
| Blade steel | M390 |
| Blade length | 4.0" |
| Overall length | 9.75" |
| Closed length | 5.5"" |
| Weight | 6.0oz |
| Bolsters/frame | Ti 6Al-4V |
| Scales | Ti 6Al-4V |
| Pivots/screws | Ti 6Al-4V |
| Backbar | Ti 6Al-4V |
| Pocket clip | Ti 6Al-4V |
1️⃣ Free UPS 2nd Day Air shipping included
2️⃣ Comes with pivot adjustment tool, lanyard bead, hard shell zipper case, certificate of authenticity
3️⃣ Lifetime warranty with free sharpening and spa treatments; upgrade program