WSBL #099F




WSBL #099F
Sale Price:$945.00 Original Price:$1,045.00
Double bolsters, zirblast finish titanium all around, mammoth tooth scales, compound hollow Mike Irie grind wharnfoot blade in satin CPM 20CV.
sale
Specifications
| Model: | Whippersnapper bolsterlock |
| Blade shape | Wharnfoot |
| Blade length | 2.75" |
| Blade steel | CPM 20CV |
| Blade grind | Hollow, compound |
| Overall length | 6.875" |
| Closed (with flipper tab) | 4.250" |
| Bolsters/frame | Ti-6AL-4V |
| Scales: | Karelian Birch |
| Backspacer | Ti-6AL-4V |
| Pocket clip | Ti-6AL-4V |
| Hardware/pivots | Ti-6AL-4V |
1️⃣ Free UPS 2nd Day Air shipping included
2️⃣ Comes with lanyard bead, hard shell zipper case, certificate of authenticity, and lifetime warranty
3️⃣ You can also send it in for sharpening, spa treatments, and upgrades